Objawy przedawkowania kokainy

Niektórzy ludzie uważają kokainę za stosunkowo nieszkodliwy narkotyk imprezowy, ale jej działanie może być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Według CDC w 2020 r. liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem kokainy wzrosła o prawie 27%, a w ostatnich latach zażywanie kokainy jest coraz częstsze. National Survey on Drug Abuse informuje, że w ostatnich latach głównym czynnikiem powodującym zgony z powodu przedawkowania kokainy były syntetyczne opioidy. Oznaki i objawy przedawkowania kokainy obejmują:

  • Halucynacje
  • Nieregularne lub zwiększone tętno
  • Bóle w klatce piersiowej
  • Wymioty
  • Problemy z oddychaniem
  • pobudzenie, niepokój lub paranoja
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Niewyraźne widzenie
  • Wysoka temperatura ciała
  • Brak reakcji
  • Napady
  • Zatrzymanie akcji serca

Jeśli dana osoba doświadcza któregokolwiek z tych objawów, najlepiej jest zadzwonić pod numer 911, zanim objawy się nasilą.

Co powoduje przedawkowanie kokainy?

Ryzyko przedawkowania kokainy zależy od kilku czynników:

  • Jak dużo kokainy zażyłeś.
  • Jak długo używałeś kokainy.
  • Twój stan zdrowia fizycznego.
  • Jeśli łączyłeś kokainę z innymi substancjami.

Osoba zażywająca kokainę po raz pierwszy może ją przedawkować, jeśli przyjmie zbyt dużą dawkę dla swojego organizmu, zwłaszcza jeśli używa alkoholu i innych narkotyków. Osoba przewlekle nadużywająca kokainy może przedawkować, przyjmując niebezpieczne ilości kokainy w celu utrzymania się na haju. Po rozwinięciu się tolerancji na kokainę, potrzeba jej więcej, aby uzyskać pożądany efekt. Haj kokainowy jest krótkotrwały w porównaniu z innymi narkotykami, dlatego osoby używające kokainy mogą przyjmować kilka dawek w ciągu jednego dnia, aby utrzymać się na haju. Osoby nadużywające substancji, które nie używały kokainy przez dłuższy czas, są również narażone na ryzyko niezamierzonego przedawkowania. Ich tolerancja jest obniżona i dlatego mniejsze dawki mogą mieć duży wpływ na ich organizm.

Inną przyczyną przedawkowania kokainy są zanieczyszczenia w narkotyku. Wielu producentów nielegalnych narkotyków dodaje do kokainy i innych narkotyków fentanyl. Jest to bardzo silna substancja chemiczna i można przedawkować już niewielką jej ilość. Łączenie kokainy z innymi substancjami, takimi jak heroina czy alkohol, zwiększa ryzyko przedawkowania. Osoby nadużywające kokainy mogą sporządzić "speedball", czyli połączenie heroiny i kokainy, które może być bardzo niebezpieczne i śmiertelne. Stymulujące działanie kokainy może sprawiać wrażenie, że "niweluje" depresyjne działanie alkoholu i odwrotnie. Może to powodować, że ludzie zażywają więcej jednej lub obu substancji.

Kokaina ma działanie pobudzające, które przyspiesza funkcjonowanie niektórych układów organizmu. Jej wpływ na ośrodkowy układ nerwowy powoduje zwiększenie częstości akcji serca, temperatury ciała i ciśnienia krwi. Przedawkowanie kokainy może spowodować obciążenie układu sercowo-naczyniowego, prowadząc do niewydolności narządów, krwawienia wewnętrznego i zawału serca. Może także powodować zaburzenia elektryczne w mózgu, wywołując napady drgawek.

Uzyskiwanie pomocy w przypadku przedawkowania kokainy

Przy pierwszych objawach przedawkowania kokainy należy zadzwonić pod numer 911. Im szybciej podejmiesz interwencję medyczną, tym większe są szanse na zapobieżenie długotrwałym uszkodzeniom narządów i zmniejszenie ryzyka zgonu. Jeśli od razu uzyskasz pomoc, być może uda Ci się zapobiec poważniejszym objawom przedawkowania kokainy, takim jak zatrzymanie akcji serca lub drgawki.

W oczekiwaniu na pomoc personelu ratowniczego upewnij się, że wokół osoby nie ma niczego, o co mogłaby uderzyć głową w przypadku wystąpienia drgawek. Jeśli osoba ma wysoką gorączkę, można zastosować zimne okłady. Nie zostawiaj ich bez opieki. Nie pozwól, aby strach przed reperkusjami prawnymi powstrzymał Cię przed wezwaniem pomocy w przypadku przedawkowania kokainy. W większości stanów obowiązują przepisy dotyczące dobrego samarytanina, dzięki którym Ty lub osoba przedawkowująca nie zostaniecie aresztowani lub oskarżeni o posiadanie narkotyków.

Niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem i przedawkowaniem kokainy

Osoby zażywające kokainę są narażone na kilka problemów zdrowotnych. Niektóre z nich to:

Uszkodzenie mózgu

Nadużywanie kokainy pozbawia mózg dopaminy, co może powodować odstawienie kokainy, gdy się jej pozbędziesz. Brak równowagi substancji chemicznych w mózgu może również prowadzić do objawów lęku i depresji. Wiele osób cierpi na ciężką depresję lub ma poczucie samobójstwa podczas odstawienia kokainy. Wynika to z haju kokainowego, ponieważ mózg usilnie stara się przywrócić równowagę, co powoduje drastyczny spadek nastroju po osiągnięciu haju. Nadużywanie kokainy może także powodować zmniejszenie ilości istoty szarej, uszkodzenie struktury mózgu, niszczenie neuronów i zaburzenia napadowe.

Problemy z sercem i zawał serca

Kokaina ma ogromny wpływ na układ krwionośny. Niektóre ze sposobów, w jakie kokaina wpływa na serce, obejmują:

  • Nieregularne rytmy serca
  • Zwężone naczynia krwionośne i zakrzepy krwi
  • Zapalenie mięśnia sercowego
  • Niewydolność serca
  • Rozerwanie aorty
  • Stwardniałe tętnice
  • Zawał serca

Problemy z trawieniem

Nadużywanie kokainy może powodować zmniejszenie ilości dobrych bakterii w jelitach i naruszyć barierę kwasowości żołądka. Może to również prowadzić do utraty wagi i niedożywienia, refluksu żołądkowego, biegunki i uszkodzenia tkanek jelit.

Uszkodzenie płuc

Kokaina zwęża naczynia krwionośne i włosowate, co może powodować twardnienie ścian płuc. Może powodować obrzęk płuc, pękanie worków powietrznych i tętnic. Zagrożeniem są także skurcze płuc prowadzące do niewydolności oddechowej.

Dysregulacja hormonalna

Osoby nadużywające kokainy mogą mieć rozregulowany układ hormonalny. Wpływ kokainy na produkcję i regulację hormonów może zaburzać cykle miesiączkowe, obniżać liczbę plemników i powodować problemy z płodnością.

Skorzystaj z leczenia uzależnienia od kokainy

Uzależnienie jest chorobą, którą można leczyć. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z tym problemem, skontaktuj się z nami. Nadużywanie substancji nie tylko rujnuje życie, ale może być niebezpieczne i śmiertelne. Wyleczenie to nowy początek, którego potrzebujesz.

Footprints to Recovery oferuje oparte na dowodach naukowych programy odwykowe, które docierają do podstawowych przyczyn zaburzeń związanych z używaniem substancji. Nasi specjaliści z zakresu zdrowia behawioralnego pomogą Ci zająć się kwestiami leżącymi u podstaw uzależnienia, takimi jak trauma, zaburzenia współwystępujące (podwójna diagnoza) oraz niezdrowe wzorce myślenia, które mogą utrwalać uzależnienie. Nauczysz się umiejętności zapobiegania nawrotom, które pomagają w długotrwałym wychodzeniu z uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Oferujemy pełny zakres opieki, obejmujący detoks medyczny, leczenie szpitalne oraz opcje ambulatoryjne.

Poziomy opieki w naszych ośrodkach leczenia uzależnień i zdrowia psychicznego obejmują:

  • Detoks alkoholowy i detoks narkotykowy
  • Leczenie rezydentalne
  • Program częściowej hospitalizacji
  • Intensywny program ambulatoryjny
  • Program dla pacjentów ambulatoryjnych
  • Rezydencje trzeźwościowe

Lepsze życie jest możliwe. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem, zadzwoń do nas już dziś, aby uzyskać bezpłatną, poufną konsultację.

Referencje

  1. https://www.cdc.gov/media/releases/2020/p1218-overdose-deaths-covid-19.html
  2. https://www.unodc.org/res/wdr2021/field/WDR21_Booklet_1.pdf
  3. https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/cocaine
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24738841/
  5. https://www.nature.com/articles/s41598-019-48428-2
  6. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/digestive-system-how-it-works
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387265/
  8. https://www.drugabuse.gov/drug-topics/health-consequences-drug-misuse/respiratory-effects#:~:text=Palenie%20pęknięć%20kokainy%20może%20powodować,lub%20powodować%20 pogorszenie%20objawów%20astmy
  9. https://www.researchgate.net/publication/262579998_Effects_of_cocaine_on_the_hypothalamic-pituitary-adrenal_axis
  • Bio
  • Najnowsze posty

Footprints to Recovery RedakcjaMisją

Footprints to Recovery jest zapewnienie edukacji, narzędzi i wsparcia dla osób, rodzin i społeczności, aby znaleźć powód do osiągnięcia trwałego wyzdrowienia i życia w pełni swoich możliwości.

Najnowsze wpisy redakcji Footprints to Recovery (zobacz wszystkie)

  • Co to są mokre narkotyki? - 1 lutego 2022 r.
  • Oksykodon a hydrokodon: Jaka jest różnica? - 9 grudnia 2021 r.
  • Czy alkohol może powodować hemochromatozę? - 29 listopada 2021 r.