Zażywanie narkotyków w ciąży: Jak bardzo jest to niebezpieczne?

Jeśli używasz narkotyków będąc w ciąży, wiedz, że nie jesteś sama i że istnieje współczujące, skuteczne leczenie, które pomoże Tobie i Twojemu nienarodzonemu dziecku. Ważne jest, abyś podjęła leczenie, ponieważ nadużywanie narkotyków lub alkoholu w ciąży naraża Cię na ryzyko wystąpienia wielu problemów fizycznych i psychicznych, a także może być niebezpieczne lub śmiertelne dla płodu.

Wiele badań wykazało, że substancje takie jak nielegalne narkotyki, tytoń, alkohol i leki wydawane na receptę nie są bezpieczne w czasie ciąży. Niestety, jest to problem zdrowia publicznego, który nadal pozostaje problemem. Około 1 na 20 kobiet używa w czasie ciąży przynajmniej jednej substancji uzależniającej. Kobiety w ciąży najczęściej sięgają po tytoń, następnie po marihuanę, alkohol i inne narkotyki. Badania przeprowadzone na kobietach w ciąży wykazały, że jeśli nadużywasz jednej substancji, prawdopodobieństwo, że będziesz używać co najmniej jednej innej substancji wzrasta o 40%.

Dowiedz się, dlaczego skutki zażywania narkotyków w czasie ciąży narażają Ciebie i Twój płód na zwiększone ryzyko powikłań ciążowych i problemów zdrowotnych - oraz jak uzyskać pomoc.

Jak narkotyki wpływają na płód i dziecko?

Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jak nadużywanie narkotyków, palenie papierosów lub picie alkoholu wpłynie na płód, dopóki nie nastąpi to po fakcie. Jedynym pewnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twojemu dziecku podczas ciąży jest całkowite unikanie zażywania substancji. Podobnie jak tlen i składniki odżywcze, narkotyki i alkohol również przechodzą przez łożysko i docierają do płodu. Oznacza to, że kiedy Ty bierzesz narkotyki lub pijesz alkohol, bierze je również Twoje dziecko. Zwiększa to ryzyko wystąpienia kilku niekorzystnych skutków, w tym:

#1 Poród martwego płodu

Niektóre badania wykazały, że palenie w czasie ciąży lub używanie substancji takich jak leki przeciwbólowe na receptę, marihuana i nielegalne narkotyki może podwoić lub potroić ryzyko urodzenia martwego dziecka. Gdy dziecko umiera po ponad 20 tygodniach ciąży, jest to uważane za poród martwego płodu. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki, ale czasami może się to zdarzyć podczas porodu.

#2 Niska waga urodzeniowa

Dzieci urodzone z wagą poniżej 5,5 kg są uznawane za dzieci z niską wagą urodzeniową. To naraża je na ryzyko wystąpienia kilku niekorzystnych skutków, w tym:

  • Wady serca
  • Krwawienie mózgowe
  • Infekcje
  • Żółtaczka
  • Zaburzenia układu oddechowego
  • Problemy z oczami lub ślepota
  • Śmierć

Jedno z badań opublikowanych w Pediatric Research wykazało, że dzieci matek palących marihuanę były o 375 gramów lżejsze niż ich rówieśnicy nie zażywający narkotyków. Inne badanie wykazało, że kontakt z narkotykami, takimi jak opioidy, w łonie matki podwaja ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka i diagnozy "małe dziecko w stosunku do wieku ciążowego".

#3 Przedwczesny poród i poród

Przedwczesny poród naraża Twoje dziecko na wiele tych samych problemów, co dziecko z niską wagą urodzeniową. Jedno z badań wykazało, że nadużywanie narkotyków w czasie ciąży znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Najbardziej zagrożone były matki używające w ciąży kokainy lub wielu substancji. Kilka badań wykazało również pozytywną korelację pomiędzy używaniem marihuany w czasie ciąży a przedwczesnymi narodzinami dzieci. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Adelajdzie wykazało, że dzieci urodzone przez kobiety używające marihuany były pięć razy bardziej narażone na przedwczesny poród niż kobiety, które nie paliły trawki.

#4 Słabe funkcje poznawcze

Na mózgi rozwijających się płodów ma wpływ zażywanie narkotyków przez matkę. Nadużywanie substancji może mieć wpływ na:

  • Grubość kory mózgowej
  • Neurobiologia
  • Ścieżki molekularne

Warunki te mogą prowadzić do gorszych wyników poznawczych, problemów emocjonalnych i problemów behawioralnych w dzieciństwie.

#5 Problemy zdrowia psychicznego

Młodzież, która była narażona na działanie narkotyków w łonie matki, jest bardziej zagrożona problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja, uzależnienie i ADHD. Wynika to zarówno z czynników biologicznych, jak i środowiskowych związanych z używaniem narkotyków przez matkę. Na przykład, życie w domu z rodzicami nadużywającymi narkotyków jest czasami związane z zaniedbaniem lub problemami emocjonalnymi, które mogą napędzać zaburzenia zdrowia psychicznego. Sposób, że nadużywanie substancji wpływa na rozwój mózgu płodu może również zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów choroby psychicznej.

#6 Zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

Tragedia, która dotyka tysiące niemowląt rocznie, zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) występuje u dzieci poniżej jednego roku życia. Ten rodzaj śmierci niemowląt zazwyczaj zdarza się podczas snu, bez żadnych wcześniejszych znaków ostrzegawczych. Podczas gdy przyczyny SIDS są wciąż badane, niektóre badania sugerują, że używanie nielegalnych narkotyków w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko. Wiele badań dotyczących SIDS i nadużywania narkotyków koncentrowało się na kokainie. Niektórzy badacze stwierdzili, że zażywanie kokainy w czasie ciąży zwiększa ryzyko SIDS o 15%. Inni badacze stwierdzili wskaźnik 8,4 zgonów z powodu SIDS na każde 1000 urodzeń u osób zażywających kokainę.

#7 Noworodkowy zespół abstynencyjny (NAS)

Wiele dzieci urodzonych przez matki uzależnione od narkotyków, takich jak opioidy, doświadcza objawów odstawienia w ciągu pierwszych 48 godzin, a czasem dłużej. Według Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), NAS może obejmować:

  • Gorączka
  • Biegunka
  • Nadmierny płacz / niezdolność do uspokojenia
  • Drgawki i napady drgawkowe
  • Słabe ssanie lub karmienie
  • Problemy z zasypianiem
  • Zatłoczenie

#8 Wady wrodzone

Leki, które są uważane za "teratogenne" są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych. Rodzaj wady wrodzonej zależy od:

  • Podatność genetyczna matki i dziecka
  • Substancje
  • Zakres stosowania i narażenie płodu na działanie substancji

Teratogeny mogą znajdować się w lekach, substancjach chemicznych lub toksynach. Mogą być również związane z chorobą lub czynnikiem zakaźnym. Do nielegalnych narkotyków zawierających teratogeny należą alkohol i kokaina.

Jak narkotyki wpływają na kobietę w ciąży?

Nadużywanie narkotyków ma poważne konsekwencje nie tylko dla płodu. Kiedy nadużywasz narkotyków i alkoholu, jesteś narażona zarówno na zwykłe niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem substancji, jak i na problemy zdrowotne związane konkretnie z twoim stanem. Powikłania ciąży mogą być bolesne i niebezpieczne i mogą obejmować:

  • Przedwczesne przedwczesne pęknięcie błon płodowych(PPROM) - ma miejsce wtedy, gdy worek trzymający płód pęknie przed 37 tygodniem ciąży, co może powodować infekcje.
  • Oderwanie łożyska - stan ten może objawiać się bólem brzucha, pleców i krwawieniem z pochwy. Znane jest również jako przedwczesne odklejenie się łożyska.
  • Poronienie - Jest to utrata płodu przed 20 tygodniem ciąży. Ilość krwi, płynu i tkanki, którą wydalisz, zależy od tego, na jakim etapie ciąży się znajdowałaś. Może powodować ekstremalne wahania hormonalne/emocjonalne.
  • Spontaniczna aborcja - Aborcja często wiąże się z bólem brzucha, krwią i tkankami wydostającymi się z pochwy, bólem w dolnej części pleców i ekstremalnymi wahaniami hormonalnymi/emocjonalnymi.
  • Placenta previa - stan, w którym łożysko znajduje się nisko w macicy i zakrywa część lub całość szyjki macicy.

Leczenie uzależnień w czasie ciąży

Leczenie uzależnień dla kobiet w ciąży może rozpocząć się od detoksu medycznego. Jeśli brałaś narkotyki lub piłaś w czasie ciąży, koniecznie nie poddawaj się detoksowi bez pomocy medycznej. Istnieją specjalne protokoły medyczne dotyczące zmniejszania dawki lub detoksykacji kobiet w ciąży, w zależności od substancji, której nadużywałaś i indywidualnych czynników zdrowotnych. Tylko lekarz może pomóc określić, jaki rodzaj detoksu jest najbezpieczniejszy dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Twoje zdrowie matki i właściwa opieka prenatalna powinny być priorytetem podczas i po detoksie.

Uzależnienie jest złożoną chorobą, która wymaga interwencji medycznych i behawioralnych, aby osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Po detoksie, bardzo ważne jest, abyś otrzymała specjalistyczne leczenie uzależnień i zdrowia psychicznego, które zajmie się przyczynami używania substancji. Często u podstaw nadużywania alkoholu i narkotyków leżą takie okoliczności jak trauma z przeszłości, współwystępujące zaburzenia zdrowia psychicznego i niska samoocena. W trakcie leczenia uzależnień zaczniesz leczyć te emocjonalne rany i opracujesz zdrowe sposoby radzenia sobie z trudnościami, co pozwoli ci zachować trzeźwość.

Powrót do zdrowia jest miejscem akceptacji, a nie osądu. Nie ma wstydu w uzyskaniu pomocy. Jest to odważne i godne podziwu. Z determinacją i odpowiednim leczeniem, możesz dać sobie i swojemu dziecku najlepszą szansę na zdrowe, satysfakcjonujące życie.